با ما، هیچ پایان تلخی وجود نداره

از دعوای خلع ید و انواع آن چه می دانید؟

efd55403 5522 4940 aba7 d75f14b8cfdf

توجه به حقوق مالکیت و اقدام در مورد نقض آن امری بسیار اساسی است. افراد از ارزش بالایی برای حق مالکیت برخوردارند و انتظار دارند دیگران این حق را محترم بگذارند. اما گاهی اوقات، افراد دیگر این حقوق را نادیده گرفته و تخلف کنند. قوانین برای حفاظت از حقوق مالکیت افراد مقررات قانونی در نظر گرفته‌اند. این مقررات به افرادی که حقوقشان تحت عناوینی مختلف خدشه دار شده است، حق داده است تا از طریق اقامه دعاوی مانند تخلیه، تصرف عدوانی و خلع ید، حق خود را احقاق نمایند. مهم است که توجه داشته باشیم که هر یک از این دعاوی ارکان و شرایط خاص خود را دارند و اشتباه در اقامه هرکدام از آن‌ها می‌تواند به شکست در دعوا منتهی شود.

گروه حقوقی دارتوت با کمال میل و با داشتن بهترین وکلای پایه یک دادگستری در دعاوی مربوط به خلع ید مشاوره های تخصصی و راه کار های لازم کیفری و حقوقی را در اختیار مراجعین و موکلین خود قرار دهد تا در پروسه حقوقی و کیفری دعاوی مربوط به دعاوی خلع ید دچار مشکل نشوند. شما می‌توانید برای دریافت فقط مشاوره حضوری یا آنلاین همین حالا با همین حالا با شماره‌های 09128508709، 09904040616 یا 02188799791 تماس بگیرید و دعاوی حقوقی خود را با اطمینان کامل به ما بسپارید. همچنین این مقاله به جهت شناخت مبحث خلع ید ،شرایط و انواع آن برای شما عزیزان نوشته شده است.

مفهوم و ماهیت دعوای خلع ید

دعوای خلع ید یک اقدام حقوقی است که توسط مالک مال غیرمنقول انجام می‌شود. در این دعوی، مالک ادعا می‌کند که مالی که به او تعلق دارد، بدون اجازه و رضایت او، با قهر و غلبه و عدوان در تصرف فرد دیگری قرار گرفته است. مالک با اثبات مالکیت خود از دادگاه خواهان رفع تصرف و خلع ید می‌شود.

در این فرآیند، دادگاه می‌تواند حکمی را صادر کند که به متجاوز امر کند که از تصرف غیرقانونی خود خودداری کند و مالک به اموال خود دسترسی یابد. این اقدام به معنای بازگرداندن مال به مالک اصلی می‌باشد.

دعوی خلع ید اغلب در مواقعی ایجاد می‌شود که یک فرد یا نهاد به شکل نادرست و بدون مجوز، ملکی را اشغال کرده و مالک اصلی قصد بازیابی آن را دارد. این دعوی مهم در حقوق مالکیت و حقوق ملکی به عنوان یکی از راه‌های حفاظت از حقوق مالکیت شناخته می‌شود.

انواع و اقسام دعوای خلع ید

همان طور که اشاره شد دعوای خلع ید، نوعی دعوای حقوقی است که در آن فردی که معتقد است ملک یا اموالش به طور غیرقانونی و تحت تصرف فرد دیگری قرار گرفته است، به دادگاه مراجعه کرده و از دادگاه خواسته می‌شود که ملک یا اموال متصرف را از او پس بگیرد. انواع دعوای خلع ید به شرح زیر می‌باشد:

  • خلع ید امانی: در این سناریو، مالک و یک فرد یا نهاد دیگر یک قرارداد امانت برای مدت زمان معین منعقد کرده‌اند. پس از انقضای مدت قرارداد، فردی که اموال را به امانت گرفته، موظف به بازگرداندن آن به مالک اصلی است. این نوع تعهدات حقوقی دارند و در صورتی که پس از اتمام مدت قرارداد، ملک تحویل داده نشود، مالک می‌تواند با استناد به حقوق قانونی، دعوای خلع ید امانی را به دادگاه ارائه کند.

در صورتی که زمان مشخصی برای قرارداد امانی تعیین نشده باشد، مالک تنها در صورتی می‌تواند دعوا خلع ید امانی را مطرح کند که ملک به او تحویل داده نشده باشد.

  • خلع ید غاصبانه: در خلع ید غاصبانه، هیچ توافق قراردادی بین مالک و فردی که ملک را غصب کرده وجود ندارد. در این حالت، مالک برای اثبات غیرقانونی بودن تصرف فرد مقابل، نیاز به تقدیم مدرک مالکیت رسمی دارد تا دادگاه بتواند به پرونده خلع ید رسیدگی کند.
  • خلع ید مشاعی:در صورتی که یک یا چند نفر از شرکا ملک مشاع را غصب کرده باشند، سایر شرکا می‌توانند علیه آن‌ها دعوای خلع ید را آغاز کنند. دادگاه، خواهش خلع ید را بررسی کرده و اگر تصرف غیرقانونی ثابت شود، ملک مشاع از افرادی که آن را غصب کرده‌اند، پس گرفته می‌شود.

ارکان تشکیل دهده دعوای خلع ید

ارکان دعوی خلع ید که به مواردی گفته می‌شود که در دادگاه برای اقدام به خلع ید نیازمند اثبات آن هستیم، به شرح زیر هستند:

۱. غیر منقول بودن مال:دعوی خلع ید تنها مربوط به اموال غیر منقول (مثل خانه، زمین، وسایل ثابت) است. در واقع، باید ثابت کنیم که تصرف طرف مقابل در اموالی صورت گرفته که می‌توان آنها را به عنوان مال منقول شناخت.

۲. استیلا بر مال توسط مدعی علیه:مدعی باید نشان دهد که فرد مقابل به مال تسلط پیدا کرده و تصرف کرده است. یعنی از نظر عرفی، مال را فیزیکی در اختیار داشته و تصرف نموده باشد.

۳. عدوانی بودن تصرف:تصرف انجام شده باید عدوانی و با قهر و غلبه باشد. مالک مال باید ثابت کند که تصرف به شکل غیرقانونی و با ویژگی‌های عدوانی انجام شده است و او درباره آن رضایتی نداشته است.

۴. مالکیت خواهان:مدعی باید مالک مال باشد و مالکیت خود را با ارائه اسناد رسمی مالکیت (مانند سند مالکیت) در دادگاه اثبات کند. اگر مالک مال غیرمنقول فاقد سند مالکیت باشد، باید ابتدا دعوای مالکیت را مطرح کرده و سپس با حکم دادگاه، مالکیت خود را بر ملک اثبات نماید.

این ارکان در کل به منظور اثبات و رفع تصرف غیرقانونی در دعوای خلع ید به‌کار می‌روند و لازم است در دادگاه هر یک از این ارکان را به دقت اثبات کنیم.

تفاوت خلع ید با رفع تصرف عدوانی

از جمله تفاوت هایی که می توان میان خلع ید و تصرف عدوانی گذارد،موارد زیر می باشد :

۱.اثبات مالکیت:

الف-در خلع ید: برای اقامه دعوای خلع ید، اثبات مالکیت توسط خواهان امر حیاتی است. باید با ارائه مدارک و اطلاعات مرتبط، مالکیت را در دادگاه ثابت کند.

ب-در رفع تصرف عدوانی: برخلاف خلع ید، اثبات مالکیت خواهان در دعوای رفع تصرف عدوانی اهمیت زیادی ندارد. اصلی‌ترین نکته در اینجا، اثبات تصرف عدوانی توسط خواهان می‌باشد.

۲.قابلیت اجرا:

الف-در خلع ید: اجرای حکم خلع ید بستگی به قطعی شدن حکم دارد. حکم قطعی شدن پس از گذشته از مراحل قانونی خاص، قابل اجرا می‌شود.

ب-در رفع تصرف عدوانی: حکم رفع تصرف عدوانی پس از صدور، فوراً قابل اجراست. بدون انتظار قطعی شدن حکم، اقدامات اجرایی می‌توانند آغاز شوند.

۳.جنبه کیفری:

الف-در خلع ید: این دعوا تنها از جنبه حقوقی پیگیری می‌شود و به شکل دادخواست حقوقی تنظیم می‌شود.

ب-در رفع تصرف عدوانی: علاوه بر جنبه حقوقی، دعوای رفع تصرف عدوانی می‌تواند از جنبه کیفری نیز پیگیری شود. اقداماتی همچون تنظیم شکایت کیفری نیز امکان‌پذیر است.

در مجموع، هر یک از این دو دعوا در شرایط و موقعیت‌های حقوقی مختلف به کار گرفته می‌شوند، و این تفاوت‌ها در اهمیت اثبات مالکیت و فرآیند اجرای حکم تاثیر گذار است.

همین الان مشاوره بگیر

تفاوت دعوی خلع ید با تخلیه ید

از جمله تفاوت هایی که می توان میان خلع ید و تخله ید گذارد،موارد زیر می باشد :

۱.نحوه تصرف:

الف-در خلع ید: تصرف به صورت غاضبانه و غیر قانونی رخ می‌دهد و متصرف ملک با خشونت و بدون رضایت مالک فعلی ملک را به تصرف می‌گیرد.

ب-در تخلیه ید: تصرف از طریق قرارداد، به عنوان مثال قرارداد اجاره، اتفاق می‌افتد. متصرف از طریق یک توافق نامه مشخص و با رضایت مالک، ملک را تصرف کرده و بعد از انقضاء مدت توافق، باید ملک را تخلیه و به مالک بازگرداند.

۲.نوع مالکیت:

الف-در خلع ید: دعوا مالی است و اثبات مالکیت عینی مطلوب است. مالک باید بتواند با مدارک و اطلاعات مرتبط، مالکیت خود را نسبت به ملک اثبات کند.

ب-در تخلیه ید: علاوه بر مالکیت، تصرف عدوانی و عدم رضایت مالک بر ملک مهم است. حتی اگر مالکیت یا حقوق مالی مشخصی وجود نداشته باشد، می‌توان با اثبات تصرف عدوانی به دعوای تخلیه پرداخت.

۳.ماهیت دعوا:

الف-در خلع ید: دعوا از نظر حقوقی و مالی محسوب می‌شود و در دادگاه حقوقی مطرح می‌شود.

ب-در تخلیه ید: معمولاً جزء دعاوی غیرمالی و بر اساس قراردادهای تضمینی، مانند قراردادهای اجاره، مطرح می‌شود.

۴.مرجع رسیدگی:

الف-در خلع ید: دعوا باید در دادگاه محل وقوع ملک اقامه شود.

ب-در تخلیه ید: می‌تواند در شورای حل اختلاف محل وقوع ملک مطرح شود.

۵.انتقال قابلیت جابه‌جایی:

الف-در خلع ید: ملک‌های غیرمنقول (مانند زمین و ملک) مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ب-در تخلیه ید: می‌تواند برای ملک‌های منقول (قابل جابه‌جایی مانند وسایل خانگی) نیز اعمال شود.

توجه به این نکات در انتخاب و استفاده از راهبردهای حقوقی برای حل مسائل ملکی و تخلیه ید، اهمیت دارد.

مدارک لازم برای طرح دعوای خلع ید

بهتر است برای طرح دعوا خلع ید  مدارک زیر را آماده کرده تا به دادگاه ارائه شود :

۱.تصویر سند مالکیت: نسخه‌ای از سند مالکیت ملک مورد خلع ید به عنوان اثبات مالکیت.

۲.کارت ملی:نسخه کارت ملی مالک ملک جهت احراز هویت.

۳.شواهد شاهدان و مطلعان:حضور شاهدانی که می‌توانند شهادت درباره مالکیت ملک ارائه دهند. همچنین، مطلعان و افرادی که با موضوع خلع ید آشنا هستند.

۴.درخواست دریافت نظر کارشناس:درخواست رسمی جهت دریافت نظر کارشناس درباره موضوع خلع ید. این نظر می‌تواند تحلیل کارشناسی از وضعیت ملک و حقوق مالکیت باشد.

۵.شماره پرونده استنادی:اطلاعات مربوط به شماره پرونده استنادی طرح دعوا در دادگاه مربوطه.

۶.مدارک تحقیقات منطقه‌ای و محلی:اسناد و اطلاعات مربوط به تحقیقات منطقه‌ای و محلی که ممکن است به تثبیت مالکیت کمک کنند.

۷.معاینه محلی توسط کارشناس:اطلاعات و گزارش معاینه محلی توسط کارشناس حقوقی یا فنی جهت تأیید وضعیت ملک.

۸.مدارک حقوقی مرتبط:هر گونه سند حقوقی مرتبط با موضوع خلع ید از جمله اسناد اجاره‌نامه‌ها، توافقنامه‌ها و قراردادهای مرتبط.

۹.گواهی مالکیت اختصاصی:در صورت وجود گواهی مالکیت اختصاصی یا سند مالکیت با ویژگی‌ها و مشخصات دقیق.

۱۰.عکس‌های ملک:تصاویر جامع و روشن از ملک به عنوان تصاویر مستند به شرایط فعلی.

حتماً پیشنهاد می‌شود با وکلای متخصص یا مشاوران حقوقی گروه حقوقی دارتوت تماس گرفته و نیاز به مدارک خاص یا توضیحات بیشتر را برسی کنید.

مرجع رسیدگی به دعوای خلع ید

در ایران، دعاوی حقوقی مانند دعوای خلع ید به مراجع قضایی و حقوقی تعلق دارد. این دعاوی باید در دادگاه حقوقی مطرح شوند. در ایران، دادگاه‌های بدوی درجه و دادگاه‌های استانی عموماً مختص این نوع دعاوی هستند. بسته به نوع دعوا و ارتباط طرفان با مکان موردنظر، ممکن است دعوا در دادگاه حقوقی شهرستان یا شهری مطرح شود. مرجع صالحی که به رسیدگی این دعوا می‌پردازد؛دقیقاً محل وقوع ملک است.

دعاوی مربوط به خلع ید با وکلای گروه حقوقی دارتوت

در این راستا وکلای گروه حقوقی دارتوت با بهره گیری از روش های قانونی به شما کمک می کنند تا در فرآیند دعاوی مربوط به خلع ید و آثار حقوقی و کیفری پس از آن تنها نبوده و در کوتاه ترین زمان ممکن و حداقل خسارت وارده در دعوای خود پیروز شوید.برای دریافت مشاوره همین حالا با ما تماس بگیرید.

همین الان مشاوره بگیر

▪ ارتباط با ما

جهت دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید به دو صورت حضوری و تلفنی، با ما در ارتباط باشید.

آدرس: تهران، میدان ونک، خیابان گاندی شمالی، کوچه صانعی غربی، پلاک ۲۱، طبقه سوم، واحد ۳۰۳

▪ دسترسی سریع

(لطفا VPN خود را روشن کنید)

مشاوره و تماس

وکلای گروه حقوقی دارتوت، با بهره‌گیری از روش‌های قانونی به شما کمک می کنند تا در فرآیند دعاوی مربوط به افترا و آثار حقوقی و کیفری پس از آن تنها نبوده و در کوتاه ترین زمان ممکن و حداقل خسارت وارده در دعوای خود پیروز شوید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری یا آنلاین همین حالا با شماره‌های 09128508709 و 09904040616 تماس بگیرید.

درخواست مشاوره تخصصی

چرا دارتوت را باید انتخاب کنید؟

ارائه راهکاری منجر به پیروزی 100%
پیگیری مداوم پرونده شما 100%
اطلاع رسانی مداوم و تسریع در ارائه خدمات حقوقی به موکل 100%
jhgh

سئوالات متداول

بیشترین سئوالاتی که شما از ما پرسیده‌اید و ما پاسخ داده‌ایم:

مسائل مالیاتی، همیشه پیچدگی خاص خود را دارند که نیاز است برای جلوگیری از جریمه‌های متعدد، یا کارشناسان مالیاتی مشورت نمایید.

انعقاد قرارداد، نکات بسیاری دارد که باید مفاد آن، به صورت کامل و واضح و شفاف درج شود. برای راهنمایی بیشتر، با کارشناسان دارتوت در تماس باشید.

برای دریافت اجرت المثل زن، باید به دادگاه مراجعه کرد و دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت را ارائه داد.

سئوالات متداول گروه حقوقی دارتوت

پیشنهاد استثنایی

دارتوت را فالو کنید

اینستاگرام دارتوت را فالو کنید و از مطالب رایگان لذت ببرید